זכויות יוצרים ומה נחשב להפרתן?

זכויות יוצרים הינן זכויות שנולדו מכח חוק, שמטרתן הגנה על יצירות קניין רוחני שלא ניתן להגן עליהן, למשל מפני העתקה, באמצעים ‘רגילים’, כדוגמת: מילים של שיר, ביטוי של סיפור, קוד מחשב, ריקוד, פסל וכיוצא באלה יצירות. הגנה זו נדרשת על מנת לתמרץ אמנים ויוצרים ליצור ולשתף את החברה ביצירותיהם, ובכך להעשיר את שוק הרעיונות והביטויים.

נכון להיום, הגנת זכויות יוצרים קמה ליצירות מכח חוק זכות יוצרים, התשס”ח-2007 (ומספר חוקים ואמנות נלוות נוספים).

הביטוי “זכויות יוצרים” למעשה מאגד בתוכו מספר לא מבוטל של זכויות השייכות ליוצר. זכויות אלה מחולקות קטגורית לשניים: האחד – זכויות יוצרים. פעולות ושימושים שלא ניתן לבצע ללא קבלת אישורו של בעל הזכויות מראש. לדוגמא, הזכות להעתיק יצירה מוגנת בזכויות היוצרים; הזכות ליצור יצירה נגזרת המתבססת על יצירה מוגנת; הזכות להעמיד לרשות הציבור – למשל להציג באתר אינטרנט – יצירה מוגנת בזכויות היוצרים; וכיוצ”ב. השני – זכויות מוסריות. זכויות שאינן סחירות, המחייבות את המשתמש ביצירה מוגנת בזכויות היוצרים ליתן קרדיט ליוצר היצירה ומחייבת אותו שלא לעשות ביצירה כל שינוי פוגעני שעלול לפגוע בכבודו או בשמו של יוצר היצירה.

עו”ד זכויות יוצרים – תחומי עיסוק:

  1. דיני זכויות יוצרים;
  2. דיני קניין רוחני;
  3. תביעות ייצוגיות;
  4. תהליכי גישור;
  5. סימני מסחר;
  6. ליווי בהקמת חברות הזנק;
  7. דיני אינטרנט ורשת.

למשרדנו, עו”ד זכויות יוצרים, מומחיות מיוחדת וניסיון רב שנים בזכויות היוצרים: החל ממתן חוות דעת בנוגע למותר והאסור לפי דיני זכויות היוצרים, ליווי עסקים עתירי חשיפה בדיני הקניין הרוחני וכלה בניהול הליכים משפטיים, משני צידי המתרס, בנוגע לשאלות משפטיות אם הופרו זכויות היוצרים.

כך למשל, משרדנו מייצג יוצרים – אמנים, צלמים, מתכנתים ואף עורכי דין – שנעשה שימוש לא מורשה ביצירותיהם המוגנות בזכויות יוצרים, והוא אוכף בנחרצות את זכויותיהם, הן לשם הפסקת השימוש הלא מורשה והן לקבלת פיצוי כספי הולם.

ומנגד, משרדנו מייצג עסקים ואנשים פרטיים שנתבעים על ידי גופים שונים בטענה של הפרת זכויות יוצרים. כך למשל, משרדנו מנהל מלחמת חורמה כנגד צ’רלטון בע”מ, אשר מגישה מאות רבות של תביעות זכויות יוצרים כנגד מכולות, טכנאים ומשתמשי קודי בטענה כי מתן אפשרות לצפות במשחק כדורגל מהווה הפרת זכויות היוצרים (טענה שאנו סבורים שאין בה ממש).

העיסוק ביצירה ובאמנות הופך את דיני זכויות היוצרים לדינים המעניינים, לטעמנו, במשפט הישראלי. הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר בכל שאלה, הבהרה או שירות נדרש בנוגע לזכויות היוצרים.

השאר פרטים ונשמח לעזור!