תחומי עיסוק

זכויות יוצרים

זכויות יוצרים – מהן? 

יצירה היא קניין רוחני, נכס לא מוחשי אך יקר ערך לבעליו. בגלל שאינו מוחשי, קשה יותר להגן על נכס כזה מפני גניבה או שימוש לרעה, בייחוד בעידן הדיגיטלי שבו קל כל כך להעתיק מידע ולהשתמש בו ללא עלות ולעיתים קרובות גם ללא השלכות או פגיעה ביצירה. אחרי שהשקעתם כישרון וזמן בהלחנה, בציור או בפסל, בכתיבת מילים לשיר או לסיפור, בהמצאת כוריאוגרפיה או בצילום ואפילו בכתיבת קוד, אתם רוצים להגן על יצירתכם מפני גניבה או שימוש לא מורשה. לכן יצרה המדינה "זכויות יוצרים". 

כדי לתמרץ אמנים ויוצרים להמשיך ליצור ולשתף את החברה ביצירותיהם כדי להעשיר את זירת הרעיונות ואת עולם התרבות, מעניקה המדינה לבעלי הקניין הרוחני הגנה על נכסיהם מכוח חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007 (וכן מספר חוקים נוספים ואמנות נלוות) – הגנת זכויות יוצרים.

חוק זכות יוצרים

חוק זכויות יוצרים עוסק בשני היבטים של זכויות יוצרים ביצירות מוגנות: ההיבט הראשון עוסק בפן המסחרי. החוק קובע כי ליוצר יש זכות לקבוע אילו שימושים ייעשו ביצירתו ועל ידי מי, אם בכלל. פעולות שדורשות אישור של היוצר הן, למשל, העתקת יצירה במלואה או בחלקיה או העמדתה של יצירה לרשות הציבור (הצגתה באתר אינטרנט, לדוגמה). ההיבט השני עוסק בזכויות מוסריות, שאינן סחירות, בשונה מזכויות יוצרים כלכליות. פן מחייב את מי שהשתמש ביצירה להעניק קרדיט ליוצר היצירה המוגנת בהיקף ובמידה המקובלים, ומחייבת אותו לא לשנות את היצירה באופן שעלול לפגוע בכבוד היוצר  או בשמו.

למשרדנו מומחיות מיוחדת בדיני זכויות יוצרים

יש לנו מומחיות יוצאת דופן וניסיון רב שנים בדיני זכויות יוצרים – החל ממתן חוות דעת בנוגע למותר ולאסור לפי דיני זכויות היוצרים, דרך ליווי עסקים עתירי חשיפה בנבכי דיני הקניין הרוחני ובפרט בדיני זכויות יוצרים, ניסוח חוזים בין יוצרים, מזמינים ומעבידים, תנאי שימוש ותקנוני רשת, וכלה בניהול הליכים משפטיים בזכויות יוצרים, תביעות ובקשות בהולות לסעדים זמניים, שבהם יש לנו ניסיון רב בייצוג לקוחות משני צדי המתרס.

אנחנו מייצגים אמנים, צלמים, מתכנתים ואף עורכי דין שזכויות היוצרים שלהם הופרו כאשר נעשה שימוש לא מורשה ביצירותיהם הזכאיות להגנת זכויות יוצרים, ונלחמים בנחישות על זכויותיהם – בין אם הם מבקשים שיופסק השימוש המפר ובין אם הם מבקשים לקבל פיצוי כספי הולם על השימוש שכבר נעשה והנזק שנגרם להם. מנגד, אנחנו מייצגים אנשים פרטיים ועסקים שנתבעים על ידי גופים שונים בטענת הפרת זכויות יוצרים. כך, למשל, מנהל משרדנו מלחמת חורמה נגד צ'רלטון, המגישה מאות תביעות זכויות יוצרים בכל שנה נגד בעלי מכולות, טכנאים ומוכרי סטרימרים, בטענה שהם מפרים את זכויות היוצרים שלה על ידי הקרנת שידורי משחקי כדורגל (טענה שאנו סבורים שאין בה ממש).

עו"ד תומר אפלדורף – עורך דין זכויות יוצרים 

עו"ד תומר אפלדורף, מייסד המשרד, עורך דין מומחה בדיני זכויות יוצרים. עו"ד תומר אפלדורף החל לעסוק בדיני זכויות יוצרים כעוזר מחקר של פרופ' מיכאל בירנהק – לו שם עולמי בדיני זכויות יוצרים – עוד כשלמד באוניברסיטת חיפה. בהמשך התמחה בדיני קניין רוחני ודיני זכויות יוצרים בפרט עת התמחה במשרד גדול ועתיר נסיון בזכויות יוצרים, ניהל מחלקת זכויות יוצרים במשרד קטן, תרגל דיני קניין רוחני וזכויות יוצרים באוניברסיטת תל אביב והוא עוסק למעלה מעשור בדיני זכויות יוצרים במשרד אותו הקים – אפלדורף ושות' עורכי דין ומגשרים, במקביל להרצאות וקורסים אותם הוא מעביר בדיני זכויות יוצרים. 

תומר אפלדורף
        עורך דין זכויות יוצרים

תיקי זכויות יוצרים מעניינים בטיפול המשרד

למשרדנו ניסיון עשיר בדיני זכויות יוצרים. בין השאר, מסייעים למאות צלמים אשר זכויות היוצרים בתמונותיהם הופרו. כך למשל, אכפנו את זכויותיו של צלם מקצועי אשר צילומיו המעולים הופרו על ידי עשרות רבות של מפרים שהשגנו עברו פיצויים העולים על מיליון ש"ח; מייעצים לעשרות סטארטאפים ביחס לאסטרטגית הקניין הרוחני וזכויות היוצרים שלהם; אכפנו זכויותיו של אומן גרפיטי מוכר בגין השמדת יצירתו; ייצוג נתבעים ונפגעים רבים מצ'רלטון, ערוץ 5 וחברות ניהול זכויות יוצרים אחרות; ייעוץ מרצים ועורכי דין בגין הפרת זכויות יוצרים ביצירותיהם – כתבי טענות והרצאות; עורך דין תומר אפלדורף שימש כמגשר מוסמך במספר תביעות זכויות יוצרים משמעותיות, ובמיוחד אחת ששווייה המוערך היה ארבעה מיליון ש"ח; ועוד ועוד. 

מוזמנים לקרוא למשל כתבה על פיצויים שחויב בהם עו"ד בשל כך שהעתיק כתב תביעה של עו"ד אחר בתיק בטיפולנו | וכתבה על המנתח הטכני שקיבל עשרות אלפי ש"ח בגין הפרת זכויות יוצרים בניתוחים טכניים שיצר

לטעמנו, העיסוק ביצירה ובאמנות מלהיב והופך את דיני זכויות יוצרים לדינים המעניינים ביותר במשפט הישראלי. נשמח לחלוק עימכם את ניסיוננו הרב בתחום זכויות היוצרים ולרתום את תשוקתנו לתחום כדי לסייע לכם.

מעוניינים בפרטים לגבי תביעות

זכויות יוצרים?

אולי גם יעניין אותך

לקוחות ממליצים

לתאום פגישת יעוץ והיכרות:

דילוג לתוכן