תחומי עיסוק

זכויות יוצרים

יצירה היא קניין רוחני, נכס לא מוחשי אך יקר ערך לבעליו. בגלל שאינו מוחשי, קשה יותר להגן על נכס כזה מפני גניבה או שימוש לרעה, בייחוד בעידן הדיגיטלי שבו קל כל כך להעתיק מידע ולהשתמש בו ללא עלות ולעיתים קרובות גם ללא השלכות או פגיעה ביצירה. אחרי שהשקעתם כישרון וזמן בהלחנה, בציור או בפסל, בכתיבת מילים לשיר או לסיפור, בהמצאת כוריאוגרפיה או בצילום ואפילו בכתיבת קוד, אתם רוצים להגן על יצירתכם מפני גניבה או שימוש לא מורשה.

כדי לתמרץ אמנים ויוצרים להמשיך ליצור ולשתף את החברה ביצירותיהם כדי להעשיר את זירת הרעיונות ואת עולם התרבות, מעניקה המדינה לבעלי הקניין הרוחני הגנה על נכסיהם מכוח חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007 (וכן מספר חוקים נוספים ואמנות נלוות).

החוק עוסק בשני היבטים של זכויות יוצרים על יצירותיהם המוגנות. ההיבט הראשון עוסק בפן המסחרי. החוק קובע כי ליוצר/ת יש זכות לקבוע אילו שימושים ייעשו ביצירתו/ה ועל ידי מי, אם בכלל. פעולות שדורשות אישור של היוצר/ת הן, למשל, העתקת יצירה במלואה או בחלקיה או העמדתה של יצירה לרשות הציבור (הצגתה באתר אינטרנט, לדוגמה). ההיבט השני עוסק בזכויות מוסריות, שאינן סחירות, בשונה מזכויות יוצרים כלכליות. פן מחייב את מי שהשתמש ביצירה להעניק קרדיט ליוצר/ת היצירה המוגנת בהיקף ובמידה המקובלים, ומחייבת אותו/ה לא לשנות את היצירה באופן שעלול לפגוע בכבוד היוצר/ת  או בשמו/ה.

יש לנו מומחיות יוצאת דופן וניסיון רב שנים בדיני זכויות יוצרים – החל ממתן חוות דעת בנוגע למותר ולאסור לפי דיני זכויות היוצרים, דרך ליווי עסקים עתירי חשיפה בנבכי דיני הקניין הרוחני ובפרט בדיני זכויות יוצרים, וכלה בניהול הליכים משפטיים בזכויות יוצרים, שבהם יש לנו ניסיון רב בייצוג לקוחות משני צדי המתרס.

אנחנו מייצגים אמנים, צלמים, מתכנתים ואף עורכי דין שזכויות היוצרים שלהם הופרו כאשר נעשה שימוש לא מורשה ביצירותיהם הזכאיות להגנת זכויות יוצרים, ונלחמים בנחישות על זכויותיהם – בין אם הם מבקשים שיופסק השימוש המפר ובין אם הם מבקשים לקבל פיצוי כספי הולם על השימוש שכבר נעשה והנזק שנגרם להם. מנגד, אנחנו מייצגים אנשים פרטיים ועסקים שנתבעים על ידי גופים שונים בטענת הפרת זכויות יוצרים. כך, למשל, מנהל משרדנו מלחמת חורמה נגד צ'רלטון בע"מ, המגישה מאות תביעות זכויות יוצרים בכל שנה נגד בעלי מכולות, טכנאים ומוכרי סטרימרים, בטענה שהם מפרים את זכויות היוצרים שלה על ידי הקרנת שידורי משחקי כדורגל (טענה שאנו סבורים שאין בה ממש).

לטעמנו, העיסוק ביצירה ובאמנות מלהיב והופך את דיני זכויות היוצרים לדינים המעניינים ביותר במשפט הישראלי. נשמח לחלוק אתכם את ניסיוננו הרב בתחום זה ולרתום את תשוקתנו לתחום כדי לסייע לכם.

מעוניינים בפרטים לגבי תביעות

זכויות יוצרים?

אולי גם יעניין אותך

לקוחות ממליצים

לתאום פגישת יעוץ והיכרות: