קניין רוחני – הגדרה

מה זה קניין רוחני? השם “קניין רוחני” הוא שם כולל לסוגי הקניין – נכסים – שאינם מוחשיים פרי יצירתו של אדם: יצירת צילום, פסל, לחן מוסיקאלי, עיצוב אדריכלי, אמצאה טכנולוגית, קוד מחשב, מוניטין וכיוצא בכך. בכך שונה הקניין הרוחני מקניין מוחשי – דירה, מחשב או צעצוע פיסי.

הקניין הרוחני הוא יציר המדינה. המדינה מאפשרת הגנה על נכסים לא מוחשיים, שלא ניתן להגן עליהם בדרך אחרת, וזאת בשל הרצון לתמרץ יוצרים, חוקרים וממציאים ליצור ולהמציא. בכך דיני הקניין הרוחני מסייעים בהעשרת החברה והמחקר, ומהווים גורם חשוב בצמיחתן הכלכלית של מדינות.

ככלל, ניתן לחלק את דיני הקניין הרוחני לחמישה סוגים עיקריים:

  • זכויות יוצרים: הגנה על יצירות ספרותיות, דרמטיות, מוסיקליות ואומנותיות. ובשפט העם – צילומים, סרטים, קוד מחשב, מוסיקה וכיוצ”ב.
  • סימני מסחר: הגנה על מילים, דמויות, סימנים או צלילים המצביעים על מקור המוצר או השירות ולמעשה מגינים על המוניטין של מותג העסק.
  • מדגמים: הגנה על העיצוב התעשייתי האסתטי של המוצר (קווי דמות צורה, דוגמא או קישוט). דוגמא טובה לעיצוב הזכאי להגנת מדגם היא קערת הפסח המעוטרת בצורות ודוגמאות. ההגנה היא על העיצוב שמעטר את המוצר התעשייתי ולא מונע מאחרים לייצר צלחות פונקציונאליות אחרת.
  • פטנטים: הגנה על אמצאות של מוצרים ותהליכים טכנולוגיים.
  • קניין רוחני אחר (או דינים משיקים): מוניטין שאינו נכלל בדיני סימני המסחר (במסגרת דיני לשון הרע למשל); סודות מסחריים; פרטיות; תחרות בלתי הוגנת; זכויות מבצעים, משדרים ומטפחים; וכיוצ”ב.

משרד עו”ד זכויות יוצרים וקניין רוחני – אפלדורף ושות’

למשרדנו, עו”ד זכויות יוצרים וקניין רוחני, מומחיות מיוחדת וניסיון רב שנים בתחומי הקניין הרוחני השונים והוא מספק שירותים מגוונים בקשר אליהם: החל מבניית אסטרטגיה להגנה על הקניין הרוחני, ניסוח וליווי הסכמי שימוש בקניין רוחני וכלה בניהול הליכים משפטיים מורכבים בנוגע לזכויות יוצרים וסימני מסחר או רישום סימני מסחר ומדגמים.

לתחומי עיסוק נוספים של משרדינו, לחצו כאן.

הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר בכל שאלה, הבהרה או שירות נדרש בנוגע לקניין רוחני או לבוא לייעוץ במשרדינו בתל אביב. (אבן גבירול 76 קומה 2)

משרד עו”ד זכויות יוצרים אפלדורף ושות’ | פלא: 03-6910042 | אימייל: tomer@anc-law.co.il

השאר פרטים ונשמח לעזור!